Loading...

Jaki rozmiar lustra do łazienki wybrać?

W lustro patrzysz codziennie, choć zazwyczaj nie obserwujesz wówczas wnikliwie tafli szkła, ale przyglądasz się własnemu odbiciu. To, że na samo lustro nie zwracasz na co dzień większej uwagi, nie oznacza jednak wcale, że nie musisz przykładać większej wagi do jego zakupu. To, jaki rozmiar lustra do łazienki i kształt wybierzesz, będzie miało wpływ na aranżację wnętrza, a przede wszystkim na Twoją wygodę. Sprawdź, czym się kierować, wybierając lustro łazienkowe!

Jaką funkcję pełni lustro w łazience?

Zastanawiasz się, jakie lustro do łazienki wybrać? Przede wszystkim nie kieruj się w tej kwestii przypadkiem – zakup dowolnego lustra na promocji w markecie nie będzie dobrym pomysłem. Lustra łazienkowego nie wymienia się co kilka lat. Najczęściej robi się to wraz z remontem całej łazienki. Tym bardziej warto zwrócić szczególną uwagę na wybór odpowiedniego kształtu i rozmiaru.

Do czego służy lustro w łazience? Odpowiedź może wydawać się oczywista: jako pomoc w czynnościach higienicznych czy wykonywaniu makijażu. Funkcji, jakie lustro pełni w łazience, jest jednak więcej. To również ważny element aranżacji wnętrza. Gdy wybierzesz minimalistyczny model o prostym kształcie, wkomponowany w kafelki, podkreślisz nowoczesny styl łazienki. Lustro łazienkowe w bogato zdobionej ramie będzie charakterystycznym, przyciągającym wzrok dodatkiem.

Lustro, przede wszystkim w małej łazience, może służyć także do optycznego zwiększania pomieszczenia. Jakie lustro do małej łazienki sprawdzi się najlepiej? W niewielkich pomieszczeniach możesz zamontować dwa lustra na przeciwległych ścianach: jedno małe, nad umywalką, a drugie większe, odbijające całą sylwetkę. Ciekawą propozycją dla małych wnętrz są lustra na całą ścianę.

Jakie lustro do łazienki: standardowe czy na wymiar?

Jeśli zamierzasz kupić do swojej łazienki meble o standardowych wymiarach, dostępne w sklepach meblowych czy marketach budowlanych, prawdopodobnie nie musisz dobierać do nich lustra na wymiar. Szafki pod umywalkę i same umywalki mają standardowe rozmiary: od 45 do 60 cm. Lustro łazienkowe może mieć wówczas taką samą szerokość.

Inaczej jest, gdy chcesz wyposażyć łazienkę w meble na wymiar. To, jaki rozmiar lustra do łazienki będzie dla Ciebie odpowiedni, będzie zależało wówczas od kształtu i rozmiaru mebli. Gdy chcesz postawić na odważne, oryginalne projekty, możliwe, że szafka pod umywalkę będzie znacznie szersza niż standardowe meble sklepowe. Wówczas nawet najszersze lustro do łazienki dostępne w sklepach nie będzie pasowało do takiej szafki. Na szczęście z pomocą przychodzą lustra na wymiar wykonywane przez firmy świadczące usługi szklarskie.

Czy istnieją standardy mówiące o zalecanych rozmiarach lustra łazienkowego?

Zastanawiasz się, jak dobrać lustro do łazienki? Ważne jest, by kierować się nie tylko estetyką, ale przede wszystkim funkcjonalnością. Niezależnie od tego, czy wybierzesz lustro naklejane, czy zawieszane, zadbaj o to, by zapewniało Ci wygodę na co dzień. Jak osiągnąć taki efekt? Pomoże Ci w tym kilka prostych zasad:

  • • najlepiej sprawdzają się w łazienkach lustra o szerokości co najmniej 40 cm;
  • lustro nad umywalką powinno być dostosowane do rozmiaru armatury – wybierz dla siebie model o szerokości równej szerokości umywalki lub nieco szerszy;
  • • grubość lustra powinna wynosić co najmniej 4 mm;
  • lustro nad umywalką powinno znajdować się powyżej baterii, jest odpowiednio zawieszone wówczas, gdy głowa odbija się w połowie jego wysokości;
  • • jeśli masz w łazience dwie umywalki, zamontuj dwa lustra – jedno z nich może się znajdować na niższym poziomie, aby ułatwić dostęp dzieciom;
  • • to, jakie lustro do łazienki wybrać, powinno być podyktowane także funkcją samej łazienki – do łazienki dla gości możesz wybrać niewielkie lustro, ale już tę dla domowników lepiej wyposażyć w takie, w którym będzie się odbijała cała sylwetka.

Prostokątne czy okrągłe lustro łazienkowe? Czym kierować się przy wyborze?

Urządzasz łazienkę w nowoczesnym, minimalistycznym stylu? Jakie lustro do łazienki wybrać w takim przypadku: okrągłe czy prostokątne? Projektanci i specjaliści od trendów pozostawiają w tej kwestii dość dużą swobodę. Jeśli chcesz, by lustro łazienkowe pasowało do prostych form armatury, baterii czy akcesoriów, najlepiej wybierz model prostokątny lub kwadratowy. Rozmiar lustra nad umywalką może być wówczas równy szerokości samej umywalki.

Nieco inaczej kwestia rozmiaru wygląda w przypadku luster okrągłych. Okrągłe lustro łazienkowe sprawdzi się tam, gdzie umywalka i inne elementy wyposażenia mają łagodne, zaokrąglone kształty. Takie lustra ozdobne będą doskonale pasowały do wnętrz w stylu retro, glamour czy rustykalnym. Jaki rozmiar lustra do łazienki będzie odpowiedni w takim przypadku? Aby lustro właściwie odbijało twarz i sylwetkę, powinno być nieco szersze niż umywalka.

Szukasz porad na temat luster łazienkowych? Sprawdź także: jakie lustra do domu kupić? i lustro na wymiar – ile kosztuje, gdzie kupić i na co zwrócić uwagę?
 

NAJWYŻSZA JAKOŚĆ
DOBRA CENA
ZADOWOLENIA KLIENTA

Zadzwoń

Napisz