Loading...

Panele szklane do kuchni czy płytki - na co się zdecydować?

Płytki do kuchni na ścianę – takie rozwiązanie mają u siebie Twoi znajomi, bliżsi i dalsi członkowie rodziny, a także prawdopodobnie wszyscy mieszkańcy Twojego bloku. Chcesz, by w Twojej kuchni było inaczej: bardziej kolorowo i z charakterem? Zamiast płytek wybierz oryginalne rozwiązanie: panele lacobel! Kiedy warto zdecydować się na szkło zamiast klasycznych płytek?

Panele lacobel – czym charakteryzuje się ten rodzaj szkła?

Szkło, z którego wykonuje się kolorowe panele do kuchni, nie ma wiele wspólnego z tym, które wykorzystuje się do produkcji szyb czy luster. To lacobel – wytrzymały, odporny na wysokie temperatury i wilgoć, łatwy do utrzymania w czystości materiał. Lacobel to szkło hartowane, które może występować w kilku wariantach:

  • • przezroczystym – można zamontować go np. na ścianę z cegły, aby odpowiednio ją wyeksponować, a jednocześnie zabezpieczyć;
  • • półprzezroczystym, w formie szkła mlecznego lub przypominającym pękniętą szybę;
  • • z grafiką – pomiędzy dwiema płytami umieszcza się naklejaną folię, można również wykonać nadruk na szkle;
  • • z wkładem dekoracyjnym, wykonanym np. z suszonych liści czy trawy.

Jakie są zalety lacobelu jako materiału na płytki szklane do kuchni? Takie panele są bardzo łatwe w montażu – wystarczy je przykleić. Inaczej niż w przypadku ceramicznych płytek, nie trzeba pozostawiać pomiędzy nimi odstępów i wypełniać ich fugami.
Panele szklane do kuchni z lacobelu warto wybrać także ze względu na dużą wytrzymałość tego materiału. Można bez obaw zamocować takie szkło hartowane w kuchni przy zlewie czy kuchence elektrycznej lub gazowej. Nawet po wielu latach panele lacobel nie będą pękać ani rozwarstwiać się pod wpływem wysokiej temperatury czy wilgoci. Szkło typu lacobel jest pokryte z jednej strony rodzajem lakieru, który ułatwia utrzymywanie powierzchni paneli w czystości.

Idealne dopasowanie – panele szklane do kuchni na wymiar

Kafelki do kuchni są sprzedawane w wielu rozmiarach, jednak niemal zawsze są to standardowe formaty. Niekiedy okazuje się, że wymiary płytek nie pasują do długości ściany lub mebli kuchennych na wymiar. Można je wtedy oczywiście dociąć, ale wymaga to użycia specjalistycznego sprzętu. Przycinanie płytek generuje także dużo hałasu i powoduje zanieczyszczenie pomieszczenia trudnym do usunięcia pyłem.
Jak wygląda kwestia wymiarów w przypadku paneli szklanych do kuchni? Firmy wykonujące usługi szklarskie mogą dostosować długość i szerokość panelu do potrzeb klienta. Szkło typu lacobel jest bardzo wytrzymałe, co pozwala na wykonanie nawet bardzo długich paneli. W ten sposób można ograniczyć liczbę łączeń na ścianie, co pozytywnie wpływa na estetykę całego projektu.
Szkło na wymiar to bardzo wygodne rozwiązanie. Do Twojego domu trafia już gotowy produkt, który wystarczy przykleić na ścianę. Nie musisz korzystać z pomocy specjalistów, aby docinać go na miejscu. Masz wówczas również pewność, że szkło nad blatem będzie idealnie dopasowane do mebli – pomiędzy nimi nie będą znajdowały się żadne szczeliny, w które mógłby trafiać brud czy okruchy.

Szkło nad blatem w kuchni jest trudne do utrzymania w czystości? To mit!

Wiele osób zastanawia się, czy szkło do kuchni na ścianę to dobry pomysł. Owszem, wygląda efektownie, ale czy na jego powierzchni nie będzie widać zabrudzeń, np. plam z tłuszczu czy zaschniętych kropelek wody?

To, że płytki szklane do kuchni są trudne do wyczyszczenia, to tylko mit. Osoby, które nie miały do czynienia z takimi panelami mogą sądzić, że na błyszczącym szkle zabrudzenia są widoczne bardziej niż na matowych płytkach. W rzeczywistości wcale tak nie jest – powierzchnia szkła może być również matowa lub pokryta grafikami. Na takim panelu nie będzie widać plam z wody i innych płynów bardziej niż na płytkach. W razie potrzeby panele szklane wystarczy przetrzeć ściereczką z mikrofibry. Aby uniknąć zabrudzeń czy odcisków palców na szkle, można je pokryć specjalną folią polipropylenową.

Dużym ułatwieniem w utrzymywaniu szkła hartowanego w kuchni jest brak fug i zagłębień na łączeniach poszczególnych paneli. W takich szczelinach pomiędzy zwykłymi płytkami lubi gromadzić się trudny do usunięcia brud – w przypadku paneli lacobel ten problem nie występuje.

Płytki ceramiczne do kuchni są tańsze? To prawda, ale…

Co jest tańsze: panele szklane czy płytki? Gdy porównywać wyłącznie cenę zakupu, bardziej korzystnie wypadają klasyczne płytki ceramiczne. Ceny za metr w popularnych sklepach budowlanych zaczynają się już za około 20 zł. A ile kosztuje panel szklany do kuchni? Pojedynczy panel o powierzchni 1 m2 kosztuje natomiast od 150 zł.
Czy to duża różnica? Tak, ale warto wziąć pod uwagę także inne elementy wpływające na koszt użytkowania. W przypadku paneli szklanych nie trzeba kupować dodatkowych materiałów wykończeniowych, np. fug. Jakość solidnie wykonanych płytek ze szkła jest także nieporównywalnie wyższa niż tanich płytek ceramicznych z marketu. Możesz mieć pewność, że nie będziesz musiał wymieniać ich w ciągu najbliższych kilku–kilkunastu lat.

NAJWYŻSZA JAKOŚĆ
DOBRA CENA
ZADOWOLENIA KLIENTA

Zadzwoń

Napisz