Loading...

Rodzaje i zastosowanie szkła hartowanego w budownictwie

Szkło hartowane jest niezwykle odporne na wszelkie urazy mechaniczne, uszkodzenia, pękanie i zbicie. Swój prawdziwy rozkwit, który można było uznać za okres największej popularności, osiągnęło w czasie, w którym większość projektów architektonicznych bazowała na stali i szkle, czyli modernistycznym minimalizmie. Aktualnie – szkło hartowane mimo upływu lat, cieszy się tym samym, bardzo dużym zainteresowaniem. Idealnie współgra z drewnem, stalą, cegłą i innymi materiałami budowlanymi.  Czy wiesz, jakie są rodzaje szkła hartowanego? Jakie ma dokładnie zastosowanie? Zachęcamy do przeczytania naszego tekstu!

Rodzaje szkła hartowanego

Szkło, szkłu nierówne. W branży budowlanej (ale nie tylko) istnieje kilka obowiązujących klasyfikacji szkła. Szkło hartowane w budownictwie dzieli się na szkło, które powstało w procesach hutniczych, jak i szkła hartowane otrzymane metodą przetwórstwa. Do pierwszej grupy można zaliczyć takie typy szkła hartowanego jak np. float, zbrojne polerowane, wzorzyste zbrojone, płaskie ciągnione, niezbrojone i zbrojone profilowane. Z kolei do typów szkła, które można otrzymać dzięki metodzie przetwórstwa, zalicza się szkło emaliowane, hartowane szyby budowlane (np. szyby antywłamaniowe), szkło zespolone, emaliowane, z antyrefleksem i tzw. szyby bezpieczne i wiele innych!

Co warto wiedzieć o szkle hartowanym?

Szkło hartowane w budownictwie cieszy się wyjątkową popularnością. Spowodowały ją nie tylko walory estetyczne tego materiału, ale też niebywała trwałość i odporność. Wysoka twardość szkła hartowanego wynika z zastosowania nieco innych procesów produkcji niż w przypadku tworzenia zwykłego szkła. Aby zwykłe szkło stało się szkłem hartowanym – odpornym na wysokie temperatury, silne uderzenia, obciążenia i inne czynniki mechaniczne, jest ono poddawane bardzo wysokiej temperaturze, która sięga nawet do 600 stopni, po czym natychmiast ochładzane. Taki proces nazywa się właśnie hartowaniem, stąd również nazwa szkła.

Szkło hartowane – zastosowanie

Zastosowanie szkła hartowanego w budownictwie jest dość rozległe. Można tworzyć z niego transparentne ściany działowe, przeciwwłamaniowe i kuloodporne szyby okienne, balustrady przy schodach, ale też szklane podłogi i inne elementy architektoniczne. Szkło hartowane można podzielić również według jego zastosowania. Dzieli się je zatem np. na:

  • • szkło hartowane techniczne,

  • • szkło przeznaczone na butelki i szklane pojemniki, opakowania,

  • • szkło gospodarcze

  • • szkło hartowane budowlane.

Każdy z wyżej wymienionych typów szkła hartowanego będzie cechował się nieco innymi właściwościami i wyglądem. W kązdym wypadku materiał pozostaje wyjątkowo trwały i odporne na ekstremalne czynniki zewnątrzne.

Szkło hartowane w budownictwie, ale i innych gałęziach przemysłu zajmuje wysokie miejsce. Szkło hartowane jest trwałe, estetyczne, przepuszcza światło i idealnie wpisuje się w nowoczesną architekturę. Aby jednak zdało egzamin, powinno być wysokiej jakości. Jeśli chcesz mieć pewność co do jego pochodzenia, warto korzystać z pewnych źródeł, takich jak np. hurtownia szkła. Interesuje Cię profesjonalny szklarz w Poznaniu? Skorzystaj z naszej oferty!

NAJWYŻSZA JAKOŚĆ
DOBRA CENA
ZADOWOLENIA KLIENTA

Zadzwoń

Napisz