Loading...

Szyby ornamentowe - co warto wiedzieć?

Niegdyś – obecne w niemal każdym domu, aktualnie – luksusowy przedmiot pożądania i skuteczny sposób na stylową aranżację. Dzięki dowolności w ustalaniu ich szerokości i długości mogą zdobić nie tylko drzwi, ale i inne elementy wykończenia wnętrza. Szyby ornamentowe – co warto wiedzieć o nich, jeszcze przed podjęciem decyzji o ich zastosowaniu na swojej przestrzeni? Koniecznie przeczytaj, czym jest szkło ornamentowe i dowiedz się, do czego możesz je wykorzystać!

Co to są szyby ornamentowe?

Szyby ornamentowe, w odróżnieniu od klasycznych, gładkich szyb, mają na swojej tafli wypukłości, które zaprojektowano tak, by w zestawieniu tworzyły spójny, dekoracyjny wzór. Co ciekawe, po jeden stronie szyba ornamentowa jest całkowicie gładka, zaś po drugiej ma wypukłe, wyczuwalne w dotyku wzory.

Dawniej, w czasach PRL, szyby ornamentowe zdobiły niemal wszystkie drzwi pokojowe, szafki kuchenne i drzwiczki kredensów. Obecnie, szkło ornamentowe wraca do łask, ale dostępne jest w całkiem nowej, odświeżonej i współczesnej formie. Szyby ornamentowe do drzwi, okien, mebli, a nawet obszerniejszych przeszkleń świetnie sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach, zapewniając nie tylko walory dekoracyjne, ale też praktyczne, polegające na zmniejszeniu transparentności. Dzięki tej właściwości szyba ornamentowa może zapewnić prywatność np. w łazience. Przepuszczają dobrze światło, jednocześnie niwelując przezroczystość szyby.

Typy szyb ornamentowych – co warto wiedzieć?

Istnieje naprawdę wiele rodzajów zdobień na szybach ornamentowych, jednak ogólnie rzecz biorąc, można podzielić je według struktury. Tym sposobem można wyróżnić np.:

  • • Szyby walcowane z większymi wypukłościami

  • • Szyby ornamentowe zbrojone ze wzmocnieniem z drucianej siatki

  • • Szyby piaskowane z subtelnym zmatowieniem i delikatnej strukturze na swojej płaszczyźnie

Niezależnie jednak od wyboru rodzaju szyby ornamentowej, ma ona nie tylko wymiar praktyczny i dekoracyjny, ale przede wszystkim ogranicza widoczność. To sprawia, że mogą być one świetnym sposobem na wykończenie wejścia do domu. Szyby ornamentowe do wysokiego okna przed domem i szkło ornamentowe do drzwi wejściowych wprowadzą do pomieszczenia światło, bez ryzyka narażenia się na wścibskie oczy „podglądaczy”. Szyby ornamentowe do okien mogą być dodatkowo uzbrojone metalową siatką, co zwiększy zabezpieczenie przed ewentualnym pęknięciem, zbiciem i innym uszkodzeniem mechanicznym.

Gdzie i po co stosuje się szyby ornamentowe?

Poza opisanymi wyżej przykładami, w których można wykorzystać szkło ornamentowe (czyli np. szyba ornamentowa do drzwi wejściowych, łazienkowych, okno ornamentowe itp.), jest również wiele więcej ich praktycznych, dekoracyjnych zastosowań. Coraz częściej zamawia się szyby ornamentowe do produkcji mebli domowych, wykorzystuje się je również do większych przeszkleń w domu, a także jako alternatywa tradycyjnych szyb okiennych. Szkło ornamentowe jest grubsze, co sprawia, że pomieszczenie lepiej zachowuje ciepło, a dzięki mniejszej przezroczystości – okna nie wyglądają na brudne i to nawet wtedy, gdy od ich ostatniego mycia minęło już sporo czasu!

Jeśli interesuje Cię szkło ozdobne i ornamentowe szyby dekoracyjne – sprawdź, co oferuje nasza hurtownia szkła. Inwestując w wysokiej jakości produkty, możesz mieć pewność nie tylko, że spełnią idealnie swoje docelowe zadanie, ale i będą niezwykle efektownie się prezentować!

NAJWYŻSZA JAKOŚĆ
DOBRA CENA
ZADOWOLENIA KLIENTA

Zadzwoń

Napisz