Loading...

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o hartowaniu szkła: przebieg procesu, właściwości i zastosowanie

Zastanawiałeś się kiedyś jak powstaje hartowane szkło? Proces hartowania szkła składa się z kilku etapów. Jeśli jesteś ciekawy, co to jest szkło hartowane i na czym właściwie polega hartowanie szkła, to koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem – wyjaśniamy konkretnie całe zagadnienie.

Hartowanie szkła – proces i jego efekty

Co to jest szkło hartowane? Materiał ten odznacza się solidnością i oryginalnym wyglądem; jest również łatwe do utrzymania w czystości. Posiada również szerokie walory użytkowe, a jego elementy możemy spotkać w różnych dziedzinach handlu, przemysłu czy rolnictwa. Wykorzystuje się je również do dekoracji; nie można zapomnieć o tym, że ma ogromne walory użytkowe, a także może stanowić przyciągający wzrok nośnik reklamowy. 

Na czym polega hartowanie szkła? Konieczna jest odpowiednia obróbka termiczna, która wpływa na podniesienie walorów użytkowych tego materiału. Taki proces wpływa również na wzmocnienie szkła i sprawia, że staje się ono odporne na uszkodzenia mechaniczne. Warto zauważyć, że hartowaniu poddaje się różne rodzaje szkła. Najczęściej używa się do tego rodzaju float, które powstaje poprzez wylanie materiały na roztopioną cynę. Powstałe w ten sposób szyby są bardzo popularne w architekturze.

Hartowanie szkła – jak przebiega?

Szkło hartuje się poprzez ogrzanie tego materiału do ponad 600 stopni Celsjusza. Następnym krokiem jest poddanie go obustronnemu schładzaniu, do czego używa się strumienia sprężonego powietrza. Podczas hartowania dochodzi do zmiany w strukturze szkła. Na skutek tego procesu na zewnętrznych powierzchniach szyby powstaje ściskające naprężenie, a wewnątrz naprężenie rozciągające. Pozwala to uzyskać szybę nawet kilkukrotnie trwalszą oraz mocniejszą w stosunku do materiału jeszcze przed hartowaniem.

Warto jeszcze dodać, że sam proces nie wpływa w żaden sposób na zewnętrzny wygląd szkła. O tym, że zostało ono poddane procesowi hartowania świadczyć może specjalnie przygotowany symbol w formie naklejki, który umieszcza się na szybie.

Szkło hartowane – właściwości i zastosowanie

Wspomnieliśmy już, że szkło hartowane jest kilkukrotnie mocniejsze oraz trwalsze od szkła, które nie zostało poddane temu procesowi. Do uszkodzenia takiego szkła potrzebowalibyśmy siły większej o 5 lub 7 razy niż w przypadku szkła niehartowanego. Materiał po hartowaniu jest również dużo bardziej odporny na szok termiczny. Nawet nierównomierne nagrzewanie jego powierzchni nie przyczyni się w żaden sposób do zniszczenia szkła hartowanego.

Z uwagi na takie właściwości szkło hartowane może być stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Temperatura samego otoczenia również nie ma znaczenia – szkło zachowuje właściwości w czasie mroźnych dni oraz silnego nasłonecznienia.

Jeśli chcesz zainwestować w szkło hartowane do kuchni lub innych pomieszczeń, to koniecznie sprawdź nasze usługi szklarskie Poznań. Proponujemy wyłącznie najlepsze rozwiązania, o czym przekonało się już wielu zadowolonych klientów. Line-Glass to szkło hartowane Poznań w najlepszym wydaniu!

NAJWYŻSZA JAKOŚĆ
DOBRA CENA
ZADOWOLENIA KLIENTA

Zadzwoń

Napisz